top of page

Jechezkiel David Kirszenbaum (1900-1954) – polski malarz i karykaturzysta pochodzenia żydowskiego, który żył w Berlinie i w Paryżu.

Urodzony w polskim mieście Staszow jako drugi syn Meira Nathana Nety Kirzenbauma i Rachely Alty (z domu Ledermann), Jesekiel Kirszenbaum dorastał w tradycyjnym środowisku sztetla, gdzie pobierał lekcje chederu. Jego rodzina chciała, by został rabinem, ale jako dziecko żył głównie za swoją pasję, rysowanie. Jako młody człowiek przeszedł całkowicie na świeckie tematy, był członkiem socjalistyczno-syjonistycznego ruchu HaShomer HaTza'ir i opuścił swój sztetl w wieku 20 lat.

W 1923 roku został przyjęty do "Staatliches Bauhaus Weimar". W 1925 r. osiadł w Berlinie, gdzie stał się znany pod nazwiskiem Dawid Kirszenbaum i pseudonimem "Duwdivani" (hebrajskie tłumaczenie jego nazwiska), pod którym podpisywał karykatury w czasopismach satyrycznych.

Kirszenbaum był członkiem Związku Rewolucyjnych Artystów Plastyków Niemiec.

Używa życie w sztetlekh jako powracający motyw, jednak by jego malarskie motywy w tradycji chasydzkiej nie zaprzeczaly ideom komunizmu.

W kwietniu 1933 r. on i jego żona musieli opuścić Berlin i osiedlić się w Paryżu, gdzie szybko stał się aktywny w sieci niemieckich artystów wygnanych i był jednym z członków założycieli "Freie Kuenstlerbund" w 1937 r., w reakcji na wystawę "Zdegenerowana sztuka" zorganizowana przez reżim nazistowski w Monachium.

Od czerwca 1940 r. małżeństwo Kirszenbaum jest na ucieczce. Obaj są internowani kilka razy. Pod koniec 1943 r. Helma Kirszenbaum została aresztowana i deportowana do Auschwitz-Birkenau, gdzie została zamordowana. Kirszenbaum przeżył wojnę, teraz zmuszony żyć z utratą całej rodziny, z wyjątkiem dwóch córek swojej siostry Serli. Jego studio w Boulogne-Billancourt padło ofiarą nazistowskiego najazdu, prawie cała jego praca została zniszczona.

Mimo to Kirszenbaum poświęca się malarstwu od 1944 roku. W jego pracach znów znajdują się motywy sztetlekh z Europy Wschodniej, których już nie ma.

Do końca życia w 1954 roku artysta żyje i tworzy w Paryżu, podejmując liczne podróże, które coraz bardziej wpływają na jego twórczość, czyniąc jego dzieło tak niezwykłym, jak eklektycznym.

bottom of page